Eiropas mērnieku padomes (CLGE) ģenerālās asamblejas (ĢA) notiek divas reizes gadā. 2022. gadā pavasara ģenerālā asambleja norisinājās Ziemeļmaķedonijas galvaspilsētā Skopjē no 13. līdz 14. maijam un rudens ĢA plānota 28.-29. oktobrī Spānijā, Seviļā. Skopjes ĢA var nodēvēt kā atgriešanos normālajā kārtībā pēc pandēmijas, jo sapulcēja vairāk par 60 dalībnieku. ĢA no Latvijas piedalījās Jānis Klīve, kā LMB deleģētais pārstāvis un CLGE viceprezidents, un arī Ivars Nudiens kā CLGE projekta GISCAD-OV tehniskais speciālists.
Dienu pirms CLGE ĢA 12.05.2022. Ziemeļmaķedonijas Mērniecības uzņēmumu kamera organizēja semināru “jaunākās tehnoloģijas un pieredzes ģeodēzijā”. Ziņojumi notika angļu, ziemeļmaķedoniešu un dienvidslāvu atzara valodās ar sinhroniem tulkojumiem starp valodām. Pirmajā daļā, kā Ziemeļmaķedonijā pieņemts, stundas garumā noritēja vairākas atklāšanas uzrunas. Otrā daļa bija veltīta jaunākajām tehnoloģijā, kuras prezentēja vietējo mērniecības uzņēmumu pārstāvji. Trešā daļā bija visplašākā ar vairākiem pieredzes stāstiem un projektiem. Diemžēl prezentācijas no semināra nav pieejamas.
Skopjes ĢA programma ir ļoti apjomīga, bet vienmēr ir sadaļa par administratīvām lietām, ziņojumiem no valdes, partneriem un projektiem un noslēgumā ir darba grupas (workshops), kurās apskata un diskutē par 3 aktuālām tēmām. Administratīvajā sadaļā tika apskatīti budžeta jautājumi, valdes locekļu ziņojumi un apstiprināti nākamā gada ĢA organizēšanas vietas. 2023. gada pavasara ĢA plānota Rumānijā (Oradea), bet rudens ĢA - Francijā (Parīzē). Visas ĢA prezentācijas ir atrodamas CLGE mājaslapā, bet par dažām, kas varētu būt saistošas Latvijas kolēģiem, īsumā aprakstīsim zemāk.
- CLGE šogad ir izvēlējies gada tēmu “Zilā mērniecība” (Blue surveying), kas ietver visdažādākos mērniecības darbus saistībā ar ūdeni un tās saimniecību. Itālijas delegāts Enrico Rispoli, kā atbildīgais, ziņoja par izvēlētās tēmas plašumu, kas gada garumā tiks apkopota un pirms rudens ĢA tiks rīkota konference.
- Jānis Klīve noziņoja par 2022. gada CLGE jauno mērnieku konkursu un aicināja visus delegātus iesaistīties konkursa popularizēšanā. Konkursa apbalvošanas ceremonija paredzēta INTERGEO 2022 izstādes laikā Essenē, Vācijā (19.10.2022. pēcpusdienā uz Biedrību un asociāciju parka skatuves).
- Horvātu doktorantūras students Nikola Vučič pastāstīja par “Horvātu moderno inženiertīklu kadastru”. Prezentācijā ir saites uz Horvātijas ģeoportālu un var iepazīties ar tā saturu.
- CLGE ĢA Darba grupa 1 – LADM (Land Administration Domain Model). Eftychia Kalogianni no Grieķijas iepazīstināja ar 2012. gada ISO standarta 19152:2012 Zemes Pārvaldības Domēna Modeļa principiem. Runa ir par datu modeli un to struktūru, lai veiksmīgi izveidotu valsts zemes pārvaldības sistēmu (vai Kadastra sistēmu). Dotajā brīdī ir plānots aktualizēt ISO standartu tāpēc notiek plašākas sarunas ar ekspertiem par jaunāko tehnoloģiju un nozares prasību iekļaušanu jaunajā standartā.
- CLGE ĢA Darba grupa 2 – GISCAD-OV. Ivars Nudiens iepazīstina ar projektu, ģeodēzisko mērījumu gaitu un saistītajām problēmām ar HAS (Galileo High Accuracy
Services) korekcijas signāla pieejamību. Diskusijās tiek meklēti jauni pielietojumi HAS signālam un tā ietekmi uz mērniecības nozari.
- CLGE ĢA Darba grupa 3 – Condominiums. Termins “Condominium” ir saistīts ar dalīta veida īpašuma tiesībām, kāds mums ir dzīvokļa īpašums. Daļa no šāda īpašuma ir ar skaidrām robežām (dzīvoklis) un pilnām īpašuma tiesībām, bet daļai ir kopējas īpašuma tiesības ar citiem īpašniekiem (kāpņutelpa, jumts, sienas, zeme). Vairums Eiropas valstu tieši mērnieks ir galvenais, kas sagatavo plānus šāda īpašuma reģistrācijai, Latvijā tas būtu aptuveni “būvju inventarizācijas plāns”. Darba grupas ietvaros Matjaž Grilc (Slovēnija) iepazīstināja ar dalītā īpašuma tiesību reģistrācijas procesu un uzdoti vairāki jautājumi, lai salīdzinātu dažādu valstu pieredzi un vēlāk sagatavotu atskaiti. Vienlaicīgi prezentēja apkopotu bukletu par Condominium procesiem un kārtību dažās no Eiropas valstīs, kas drīzumā būs pieejams CLGE mājaslapā. Aicināja pieteikties arī citas valstis iesaistīties projektā ar savas valsts aprakstu.
Ja rodas papildus jautājumi vai interese par kādu no tēmām, tad varat sazināties ar Latvijas Mērnieku biedrību un sakontaktēties ar Jāni Klīvi vai Ivaru Nudienu.
Attēlā Ivars Nudiens, Jānis Klīve ar Ziemeļmaķedonijas delegātu Nikola Ribarovski un viņa kolēģēm.